Μετάβαση στο περιεχόμενο της σελίδας
Το σήμα και ο λογότυπος της CL Productions Το σήμα και ο λογότυπος της CL Productions

ΑΝΘΡΩΠΟΙ

Κώστας Λαμπρόπουλος

Γεννήθηκε στη Νεμέα το 1961, σπούδασε στο Τμήμα Κοινωνιολογίας, Φωτογραφίας και Σκηνογραφίας του Πανεπιστημίου της Σόφιας (Βουλγαρία). Εχει κάνει παραγωγή και εκτέλεση παραγωγής σε πολλές ταινίες μεγάλου μήκους, ντοκυμαντέρ, δημόσια θεάματα και τηλεοπτικές σειρές.

Είναι Μέλος της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου.

Ταινίες Μεγάλου Μήκους - Παραγωγή ή/και Εκτέλεση Παραγωγής

  • "Η Σκόνη Του Χρόνου", σε σκηνοθεσία Θόδωρου Αγγελόπουλου
  • "Το Λιβάδι που Δακρύζει", σε σκηνοθεσία Θόδωρου Αγγελόπουλου
  • "Το Βλέμμα του Οδυσσέα", σε σκηνοθεσία Θόδωρου Αγγελόπουλου
  • "Το Μετέωρο Βήμα του Πελαργού", σε σκηνοθεσία Θόδωρου Αγγελόπουλου
  • "Τοπίο στην Ομίχλη", σε σκηνοθεσία Θόδωρου Αγγελόπουλου
  • "Παράδεισος Στη Δύση", σε σκηνοθεσία Κώστα Γαβρά
  • "Νύφες", σε σκηνοθεσία Παντελή Βούλγαρη
  • "Πολίτικη Κουζίνα", σε σκηνοθεσία Τάσου Μπουλμέτη
  • "Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στο Αιγαίο", σε σκηνοθεσία Νίκου Περάκη
  • "Eduart", σε σκηνοθεσία Αγγελικής Αντωνίου
  • "Οι Ιππείς της Πύλου", σε σκηνοθεσία Νίκου Καλογερόπουλου
  • "Ζητείται Ψεύτης", σε σκηνοθεσία Ιεροκλή Μιχαηλίδη
  • "Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη Στεριά", σε σκηνοθεσία Νίκου Περάκη
  • "Artherapy", σε σκηνοθεσία Νίκου Περάκη
  • "Χρυσόσκονη", σε σκηνοθεσία Μαργαρίτας Μαντά
  • "Το Γάλα", σε σκηνοθεσία Γιώργου Σιούγα
  • "Επικίνδυνες Μαγειρικές", σε σκηνοθεσία Βασίλη Τσελεμέγκου
  • "Ο Ηλίας Του 16ου", σε σκηνοθεσία Νίκου Ζαπατίνα
  • "Στο Βάθος Κήπος", σε σκηνοθεσία Κλεάνθη Δανόπουλου
  • "Σ.Ε.Ξ. (Σούλα Ελα Ξανά)", σε σκηνοθεσία Βασίλη Μυριανθόπουλου
  • "Μόλις Χώρισα", σε σκηνοθεσία Βασίλη Μυριανθόπουλου
  • "Πρώτη Φορά Νονός", σε σκηνοθεσία Ολγας Μαλέα
  • "Λούφα και Απαλλαγή: Αϊ Φορ", σε σκηνοθεσία Βασίλη Κατσίκη
  • "Ψυχραιμία", σε σκηνοθεσία Νίκου Περάκη
  • "Ο Αννίβας Προ Των Πυλών", σε σκηνοθεσία Ελισάβετ Χρονοπούλου
  • "Η Επιστροφή", σε σκηνοθεσία Βασίλη Δούβλη
  • "Kings of Mykonos", σε σκηνοθεσία Peter Andrikides
  • "Ο Γιος του Φύλακα", σε σκηνοθεσία Δημήτρη Κουτσιαμπασάκου
  • "Uranya", σε σκηνοθεσία Κώστα Καπάκα
  • "Η Χορωδία του Χαρίτωνα", σε σκηνοθεσία Γρηγόρη Καραντινάκη
  • "Παρέες", σε σκηνοθεσία Σωτήρη Γκορίτσα
  • "My Family And Other Animals", σε σκηνοθεσία Sheree Folkson
  • "Γλυκιά Μνήμη", σε σκηνοθεσία Κυριάκου Κατζουράκη
  • "Το Όνειρο του Σκύλου", σε σκηνοθεσία Αγγελου Φραντζή
  • "Λουκουμάδες με Μέλι", σε σκηνοθεσία Ολγας Μαλέα
  • "CCTV", σε σκηνοθεσία Βασίλη Κατσίκη
  • "Το πεθαμένο λικέρ", σε σκηνοθεσία Γιώργου Καριπίδη
  • "Ruby Cairo", σε σκηνοθεσία Graham Clifford
  • "Young Indiana Jones", σε σκηνοθεσία Dipa Metta
  • "Fikontratet", σε σκηνοθεσία Eva Berkman
  • "Casta Diva", Productions Network (U.S.A.)
  • "Βιοτεχνία Ονείρων", σε σκηνοθεσία Τάσου Μπουλμέτη
  • "Ο Κύριος με τα Γκρι", σε σκηνοθεσία Περικλή Χούρσογλου
  • "Ο Τσαλαπετεινός του Wyoming", σε σκηνοθεσία Δημήτρη Ινδαρέ
  • "Μη Μου Άπτου", σε σκηνοθεσία Δημήτρη Γιατζουζάκη
  • "Αδης", σε σκηνοθεσία Στέλιου Χαραλαμπόπουλου
  • "Παραλάβατε διορισμό", σε σκηνοθεσία Μιχάλη Αχουριώτη
  • "Το Αθώο Σώμα", σε σκηνοθεσία Νίκου Κορνήλιου
  • "Προστάτης Οικογενείας", σε σκηνοθεσία Νίκου Περάκη
  • "Συμφωνία Χαρακτήρων", σε σκηνοθεσία Λουκίας Ρικάκη
  • "Η Διακριτική Γοητεία των Αρσενικών", σε σκηνοθεσία Ολγας Μαλέα
  • "Peppermint", σε σκηνοθεσία Κώστα Καπάκα
  • "Θηλυκή Εταιρεία", σε σκηνοθεσία Νίκου Περάκη
  • "Φοβού τους Έλληνες", σε σκηνοθεσία John Tatoulis
  • "Το Φως που Σβήνει", σε σκηνοθεσία Βασίλη Ντούρου
  • "Ριζότο", σε σκηνοθεσία Ολγας Μαλέα
  • "Μπραζιλέρο", σε σκηνοθεσία Σωτήρη Γκορίτσα
  • "Ο Καλύτερός μου Φίλος", σε σκηνοθεσία Λάκη Λαζόπουλου
  • "Θα το Μετανιώσεις", σε σκηνοθεσία Κατερίνας Ευαγγελάκου
  • "Καλοκαιρινός Ερωτας", σε σκηνοθεσία Βαρδή Μαρινάκη
  • "Η Φούσκα", σε σκηνοθεσία Νίκου Περάκη
  • "Οι Ακροβάτες του Κήπου", σε σκηνοθεσία Χρήστου Δήμα
  • "Ονειρα από μέταλλο", σε σκηνοθεσία Νίκου Κορνήλιου
  • "Δύσκολοι Αποχαιρετισμοί: Ο μπαμπάς μου", σε σκηνοθεσία Πέννυς Παναγιωτοπούλου
  • "Oι Θεατρίνες", σε σκηνοθεσία Παναγιώτη Πορτοκαλάκη
  • "Μάτια από Νύχτα", σε σκηνοθεσία Περικλή Χούρσογλου
  • "Ενα Τραγούδι Δε Φτάνει", σε σκηνοθεσία Ελισάβετ Χρονοπούλου
  • "Βαρέα & Ανθυγιεινά", σε σκηνοθεσία Αντώνη Παπαδόπουλου
  • "Γαμήλια Νάρκη", σε σκηνοθεσία Δημήτρη Ινδαρέ
  • "Μία Υπέροχη Μέρα", σε σκηνοθεσία Ντίνου Μαυροειδή
  • "Ο Κόσμος Ξανά", σε σκηνοθεσία Νίκου Κορνήλιου
  • "Η Λίζα και Όλοι οι Άλλοι", σε σκηνοθεσία Νίκου Περάκη

Δημόσια Θεάματα - Οργάνωση και Εκτέλεση Παραγωγής

  • Τελετές έναρξης & λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων ΑΘΗΝΑ 2004
  • Διαγωνισμός Τραγουδιού της Eurovision, Αθήνα 2006
  • Expo 2010, Σαγκάη, Κίνα, παραγωγή οπτικοακουστικού υλικού για το ελληνικό περίπτερο
  • Millennium Αθήνας, σειρά εκδηλώσεων για την υποδοχή της νέας χιλιετίας
  • Η Πεντάμορφη και το Τέρας Στον Πάγο, Αθήνα 2011
  • "Μήδεια" του Ευριπίδη σε σκηνοθεσία Ανατόλι Βασιλιέφ και σκηνικά Διονύση Φωτοπουλου, 2008
  • Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2008, με περισσότερες από εκατό εκδηλώσεις
  • Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2007, παραστάσεις καλοκαιρινής περιόδου στο Ηρώδειο, στο Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου και στο Μικρό Θέατρο Αρχαίας Επιδαύρου
  • Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2005
  • Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2004
  • Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2003
  • Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2002
  • Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2001
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Τραγουδιού 2006, Θεσσαλονίκη
  • Φεστιβάλ Ελληνικού Τραγουδιού 2005, Θεσσαλονίκη
  • Πρωτοχρονιά 2006 στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, για την Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση
  • Πρωτοχρονιά 2005 στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, για την Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση
  • Τελετή απονομής Κρατικών Κινηματογραφικών Βραβείων 2004, Υπουργείο Πολιτισμού, Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης
  • Τελετή έναρξης Πανευρωπαϊκών Αγώνων, στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας
  • Τελετές έναρξης & λήξης Μεσογειακών Αγώνων, στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας
  • Τελετή απονομής Βραβείων Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης 1994 και 1995

Ντοκυμαντέρ - Παραγωγή ή/και Εκτέλεση Παραγωγής

  • "Μάνος Χατζιδάκις: Είδωλο Στον Καθρέφτη", σε σκηνοθεσία Δημήτρη Βερνίκου
  • "Καπετάν Κεμάλ", σε σκηνοθεσία Φώτου Λαμπρινού
  • "Ι. Μόραλης", σε σκηνοθεσία Στέλιου Χαραλαμπόπουλου
  • "Πεθαίνοντας Για Την Αλήθεια", σε σκηνοθεσία Νίκου Μεγγρέλη
  • "Πρώτη Υλη", σε σκηνοθεσία Χρήστου Καρακέπελη
  • "Ο Πίνακας", σε σκηνοθεσία Κατερίνας Πατρώνη
  • "Μπαζ", σε σκηνοθεσία Σπύρου Ν. Ταραβήρα
  • "Νέα Οδησσός: Το Χωριό του Νερού", σε σκηνοθεσία Μαργαρίτας Μαντά
  • "Με τα Μάτια Στραμμένα στη Στεριά", σε σκηνοθεσία Κατερίνας Πατρώνη
  • "Το τέλος μιας αιωνιότητας", σε σκηνοθεσία Αλέξανδρου Λαμπρίδη
  • "Αλέξανδρος Σγουρίδης", σε σκηνοθεσία Νίκου Αναγνωστόπουλου
  • "Οικολογία του Νέστου", σε σκηνοθεσία Κώστα Λαμπρόπουλου
  • "Αρχαία Μεταλλεία του Λαυρίου", σε σκηνοθεσία Πηγής Δημητρακοπούλου
  • "Αρχαία Νομίσματα", σε σκηνοθεσία Πηγής Δημητρακοπούλου
  • "Αναζητώντας τη Χαμένη Ζωγραφιά", σε σκηνοθεσία Νίκου Αναγνωστόπουλου

Ντοκυμαντέρ - Σκηνοθέτης

  • "Οικολογία του Νέστου", παραγωγή του Υπουργείου Πολιτισμού
    • 2ο Κρατικό Βραβείο Ποιότητας Καλύτερου Ντοκυμαντέρ του Υπουργείου Πολιτισμού, 1991

Τηλεοπτικές Σειρές - Παραγωγή ή/και Εκτέλεση Παραγωγής

  • "Εμείς, οι Ελληνες", σειρά ντοκυμαντέρ, στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ
  • "Το 10", σε σκηνοθεσία Πηγής Δημητρακοπούλου, τηλεοπτική σειρά, στον ALPHA
  • "Καρυωτάκης", σε σκηνοθεσία Τάσου Ψαρρά, τηλεοπτική σειρά, ΕΤ-1
  • "Λούφα και Παραλλαγή", σε σκηνοθεσία Νίκου Περάκη, τηλεοπτική σειρά, ΝΕΤ
  • Ρωσική τηλεοπτική σειρά "A Woman Without A Past", στη ρωσική κρατική εταιρεία μετάδοσης RTR
  • Βραζιλιάνικη τηλεοπτική σειρά "Belissima", από τη Rede GLOBO, στον ALPHA
  • "Hotel Τρίτων", σε σκηνοθεσία Κατερίνας Ευαγγελάκου, Κατερίνας Πατρώνη, τηλεοπτικό μαγκαζίνο για την τέχνη & τον πολιτισμό, 1ος, 2ος & 3ος κύκλος, ΕΤ-1
  • "Μόνη εξ αμελείας", σε σκηνοθεσία Ελισάβετ Χρονοπούλου, 20 επεισόδια, NET
  • "Σχεδόν Ποτέ - 2ος κύκλος", σε σκηνοθεσία Νίκου Περάκη, Πηγής Δημητρακοπούλου, 20 επεισόδια, ΝΕΤ
  • "Σχεδόν Ποτέ - 1ος κύκλος", σε σκηνοθεσία Νίκου Περάκη, Χρήστου Δήμα, Δημήτρη Γιατζουζάκη, 20 επεισόδια, ΝΕΤ
  • "Λευκός Οίκος", σε σκηνοθεσία Αντώνη Τέμπου, 17 επεισόδια, ANTENNA
  • "Μία Μέρα...", εβδομαδιαίο τηλεοπτικό show με την Αλεξάνδρα Πασχαλίδου, 10 εκπομπές, NET
  • "Μικρές αγγελίες", σε σκηνοθεσία διαφόρων σκηνοθετών, 12 επεισόδια, ET-1
  • "Μικρογραφίες", σε σκηνοθεσία διαφόρων σκηνοθετών, 12 επεισόδια, ET-1
  • "Κλειστοί δρόμοι", σε σκηνοθεσία Γιώργου Μιχαηλίδη, τηλεοπτική σειρά, ΕΤ-1
  • "Τα καλύτερά τους χρόνια", σε σκηνοθεσία Μανούσου Μανουσάκη, τηλεοπτική σειρά, ΕΤ 1
  • "Συνωμοσίες", σε σκηνοθεσία Μιχάλη Παπανικολάου, τηλεοπτική σειρά, ΕΤ-1
  • "Το κάμπινγκ", σε σκηνοθεσία Ανδρέα Θωμόπουλου, τηλεοπτική σειρά, ΕΡΤ
αρχή σελίδας